Dlaczego warto kupić dom w Brzegu
Brzeg nie należy do największych polskich miast, ale jest znany i często odwiedzany przez turystów, także tych z zagranicy. Jest dobrze położone pod względem komunikacyjnym. Blisko stąd zarówno do Wrocławia jak i Opola, czy stolic województw dolnośląskiego oraz opolskiego.
Nic dziwnego, że wielu ludzi rozważa kupno nieruchomości w Brzegu. Jest to prężne, wiąż rozwijające się miasto. Niemniej również wielbiciele zabytków odnajdą w nim wiele atrakcji.
Brzeg – perła opolszczyzny
Wybierając Brzeg na swój dom, przeprowadzasz się do miasta, które jest bardzo zabytkowe. Wśród wielu pięknych miejsc. Wśród nich wyróżnia się na pewno zamek książąt piastowskich.
Zamek Piastów Śląskich
Śmiało można go nazwać perłą opolszczyzny. Choćby ze względu na zamek, który bez żadnej przesady określany jest często jako Śląski Wawel. Zrekonstruowane krużganki jako żywo przywołują na myśl architekturę rodem z Krakowa.
Największym zabytkiem zamku jest fasada budynku bramnego, znajdują się na niej kamienne figury Piastów o naturalnych rozmiarach. Jest to wspaniały przykład architektury renesansowej – który nie ma sobie równych w całej Europie Środkowej. Nic więc dziwnego, że nie tylko Polacy doceniają urok i wartość tego miejsca, ale i turyści z innych krajów – zauważają deweloperzy oferujący domy w Brzegu (https://investdom.pl/brzeg/nieruchomosci/domy/sprzedaz/).
Co ważne, w zamku tym dokonała swego żywota najstarsza polska dynastia. Mowa oczywiście o Piastach. Jak podają źródła historyczne, w XVI wieku obiekt przeszedł na własność zniemczonej linii Piastów. Jerzy III zamknął na wieki oczy, nie pozostawiwszy potomka. Również jego bratanek nie spłodził dziecka. Jego śmierć – przypadająca na 1675 rok – stanowi zarazem kres tej jakże żywotnej (do czasu) dynastii.
Muzeum Piastów Śląskich
W 1945 roku, więc wkrótce po zakończeniu działań wojennych w salach zamkowych utworzone zostało Muzeum Piastów Śląskich. Jest czynny w każdy dzień jedynie poza poniedziałkiem. Warto się tam udać, bo czeka nas niemało wrażeń. Cieszy oko makieta z XVII wieku. Poznajemy w przyjemny sposób dzieje Piastów.
Miłośnicy malowniczych widoków przystaną przy oknie, aby poobserwować niewielki, lecz niezwykle uroczy Ogród Zamkowy oraz Park Nadodrzański tonący w przepychu zieleni.
Wypada nadmienić, że do zamku przylega Kościół Zamkowy św. Jadwigi. W jego krypcie wieczny spoczynek odnalazły szczątki Piastów legnicko-brzeskich. Skrywają je drogocenne sarkofagi.
Zamek Piastowski jest tylko jednym z argumentów, który przemawia za tym, by kupić dom w Brzegu lub przynajmniej odwiedzić miasto na dzień lub dwa.