Klasyfikacja schodów według konstrukcji
Schody wspornikowe o stopniach wspornikowych
Ten rodzaj konstrukcji można stosować zarówno przy schodach kręconych, jak i prostych. Nazywane są również schodami półkowymi, są najczęściej wybieranym typem konstrukcji w ostatnim czasie. Duże powodzenie zawdzięczają atrakcyjnym walorom wizualnym, a ich minimalistyczna forma wspaniale komponuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.
Konstrukcja tych schodów polega na tym, że każdy ze stopni jest niezależnie mocowany jako belka/półka w ścianie nośnej (przy budowie prostej). Natomiast jeżeli chodzi o schody kręcone, stopnie mocowane są również jednostronnie ale do słupa, który jest umieszczony centralnie w całej konstrukcji schodów.
Wspornikowe o biegach wspornikowych
Wspornikowe o biegach wspornikowych, zarówno jak przy schodach opisanych wyżej można stosować taki projekt zarówno przy schodach prostych, jak i kręconych.
Budowa jest również podobna, jednak mocowane elementy to już nie same stopnie, ale całe biegi. Mają tzw budowę monolityczną czyli, w przeciwieństwie do schodów wspornikowych o stopniach wspornikowych, tworzą jedną zwartą całość.
Obydwa opisane powyżej rodzaje schodów można stosować w różnych wnętrzach. Jeśli korzystamy ze schodów dwa do czterech razy na dobę, a do ich usytuowania mamy ograniczone miejsce, to bez obaw można zastosować opisane konstrukcje w wersji kręconej. Zajmują bowiem mało miejsca, a do tego bardzo ładnie się prezentują. Jeżeli chodzi o prostą konstrukcję schodów wspornikowych to bez obaw można się o nią pokusić kiedy korzystamy ze schodów znacznie częściej i jeśli np. mamy dzieci. Prosta budowa schodów będzie dla nich bezpieczniejsza. Wadą tych projektów jest to, że trzeba je planować już na etapie projektowania całego budynku, w którym mają się znajdować. Zmusza nas do tego sposób a jaki są one montowane.
Schody policzkowe
Schody policzkowe, to takie których stopnie są podpierane przez jedną lub więcej belek policzkowych. Belki policzkowe są to elementy nośne, skośnie położone i zwykle wsparte na belkach spocznikowych.
Schody policzkowe dzielimy w zależności od liczby belek policzkowych w biegu schodów
oraz od sposobu zamocowania. Podparcie stopni w tego rodzaju schodów jest następujące: z jednej strony oparte na murze klatki schodowej, z drugiej na belce policzkowej, z obydwu stron podparte belkami policzkowymi lub oparte na jednej belce policzkowej. Ze względu na budowę takie schody są często stosowane na klatkach schodowych i w innych miejscach o podobnym natężeniu ruchu.
Schody płytowe
Ich konstrukcja składa się z płyty biegowej oraz płyty spocznikowej, natomiast bieg może mieć następujące formy:
-
-
-
płyty wspornikowej osadzonej w ścianie nośnej,
-
płyty wolnopodpartej na płytach spocznikowych,
-
jednego elementu połączonego z płytami spocznikowymi, tworząc płytę jednoprzęsłową, załamaną, która może być wolnopodparta lub zamocowana w poprzecznych ścianach klatki schodowej.
-
-
Wykonywane są z żelbetu. Najczęściej są montowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu: budynki administracyjne, szkoły, klatki schodowe w blokach mieszkalnych.
o autorze
Marta Wanat Prowadzi witrynę Nowoczesne-schody.pl, projektanta i porducenta nowoczesnych schodów wewnętrznych zaprojektowanych na indywidualne zamówienie.
—
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www