Budowa domu jednorodzinnego
Budowa domu jednorodzinnego jest złożonym procesem. Wiele jest miejsc gdzie możemy się pomylić, ale są dwa aspekty, do których musimy się szczególnie przyłożyć. Jeśli zrobimy je dobrze, każda inna pomyłka w trakcie realizacji inwestycji, od pierwszego szpadla po wykończenie będzie zdecydowanie mniej odczuwalna.
Wybór działki
Wybierając działkę, kierujemy się często przede wszystkim jej lokalizacją. Jak to często bywa to co jest powierzchowne, skrywa pod spodem sporo problemów. Z działką budowlaną jest podobnie. Działka budowlana, aby była gotowa pod zabudowę powinna być uzbrojona, czyli mieć podłączenie wodociągowe, elektryczne oraz gazowe (nie zawsze jest to konieczne oraz potrzebne). Bez tych dwóch mediów będzie ciężko kontynuować budowę. Jak wiadomo również, działki budowlane nieuzbrojone są sporo tańsze niż te uzbrojone, więc jest spore prawdopodobieństwo, że taką właśnie kupimy. Jeśli mimo wszystko zakupimy działkę uzbrojoną warto jest w takiej sytuacji sprawdzić, jakie warunki uzbrojenia są uwzględnione. Może się okazać, że moc prądu lub zużycie wody przypisane do działki, nijak się ma do naszego planowanego zużycia. W takiej sytuacji i tak będziemy się musieli wykłócać się o nowe przyłącza.
Z działką jest związana jeszcze jedna kwestia, a mianowicie warunki zabudowy. Warunki te determinują to, jaki projekt możemy wybrać. Tutaj jest największa przestroga. Nigdy nie kupować projektu, jeśli nie zapoznamy się z planem zagospodarowania przestrzennego lub nie dostaniemy ostatecznej decyzji, w sprawie warunków zabudowy. Projekt może się okazać albo niemożliwy całkowicie do realizacji na danej działce, albo może wymagać dużych i kosztownych poprawek. Budowa domu może nam się sporo wydłużyć w takiej sytuacji, oraz sporo zdrożeć.
Projekt domu i jego wnętrz
Plany naszego domu zawsze musi zatwierdzić architekt. Projekt domu najlepiej jest wybierać w biurze architektonicznym, wybór planów jest tam największy więc ryzyko, że będziemy musieli coś przerabiać na zamówienie jest minimalne. Kiedy wybieramy plany musimy uwzględnić wspomniane wcześniej warunki zabudowy (lub plan zagospodarowania), oraz własne plany i preferencje. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozkład domu, a w drugiej kolejności na wygląd zewnętrzny. Podobnie jest z dachem oraz podpiwniczeniem. Dla przykładu dach – modny jest obecnie wielospadowy, ale biorąc pod uwagę rzeczywistą powierzchnię użytkową w przypadku adaptacji poddasza oraz warunki termiczne, jest zdecydowanie w tyle za klasycznym dachem dwuspadowym. Warto jest na etapie wyboru projektu skonsultować się z projektantem wnętrz. Projektant wnętrz może nam wydać najlepszą opinię, co do możliwości zagospodarowania danego wnętrza.