Jak spełnić marzenie o własnym domku letniskowym?
O czym powinny pamiętać osoby, które marzą o swoim domku letniskowym?
Kosztowna inwestycja
Przede wszystkim trzeba się liczyć ze sporymi wydatkami. Domek można kupić na rynku wtórnym bądź też wybudować go od podstaw – do tego jest jednak potrzebna odpowiednia działka (najlepiej przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną, co ułatwia załatwianie formalności). Domek może być wykonany wedle projektu bądź kupiony w wersji gotowej – komplety składające się z półfabrykatów przeznaczonych do samodzielnego montażu posiadają w swej ofercie takie sklepy o tematyce ogrodowej. Czy to taka prawdziwa fabryka ogrodów? Można powiedzieć, że tak, ale wszystko zależy od naszej inwencji. Na tym wydatki oczywiście się nie kończą – bez względu na to przez ile miesięcy korzysta się domku, opłaty eksploatacyjne trzeba ponosić przez cały rok. Ponadto trzeba mieć na uwadze również i to, że nie da się uniknąć żmudnych procedur – w zdecydowanej większości przypadków nieodzowne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a to jak wiadomo zajmuje trochę czasu. Inwestycja realizowana bez stosownych zezwoleń jest samowolą budowlaną – jej legalizacja jest co prawda możliwa, ale wymaga to sporych nakładów finansowych.
Lokalizacja i stan prawny nieruchomości
W przypadku domków letniskowych niezwykle ważna jest ich lokalizacja. W im atrakcyjniejszym miejscu położona jest działka, tym większa jej wartość. Ponadto uwzględniania tu wymagają także i inne aspekty. Komfort wypoczynku jest w ogromnej mierze uzależniony m. in. od tego czy okolica jest spokojna, czy w sezonie pojawia się tu wielu turystów, czy często zdarzają się kradzieże i włamania itp. Bezwzględnie trzeba też zwrócić uwagę na budynki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie, a także na to w jakiej odległości od głównych dróg położona jest nieruchomość. Rzecz jasna ważne jest to, by dojazd do niej był dobry, ale z drugiej strony trudno mówić o relaksie z warczącymi w tle samochodami. Warto również zorientować się jak przedstawia się możliwość skorzystania z usług firmy ochroniarskiej – odnosi się to w szczególności do sytuacji, gdy domek letniskowy przez większą część roku będzie stał pusty. W takim przypadku lepiej zapewnić mu profesjonalną ochronę. Generuje to co prawda kolejne wydatki, ale zapewnia też i spokój.
Kupując domek z rynku wtórnego bądź działkę przeznaczoną pod zabudowę, trzeba uzyskać informacje na temat stanu prawnego takiej nieruchomości. Nie wystarczy zapewnienie ze strony sprzedawcy, że pod tym względem wszystko jest w porządku – zalecana jest zatem wizyta w sądzie i zapoznanie się z księgami wieczystymi przypisanymi danej nieruchomości. Trzeba mieć stuprocentową pewność, że nie kupuje się przysłowiowego kota w worku. Co by było, gdyby np. okazało się, że nieruchomość jest obciążona hipoteką? To naturalnie retoryczne pytanie, zbędne ryzyko trzeba wyeliminować, gdyż pociąga ono za sobą bardzo poważne konsekwencje, także finansowe.
o autorze
Szymon Pawlik – fan ogrodów
—
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www