Czy każda nieruchomość posiada księgę wieczystą?
Pytanie postawione w tytule artykułu nierzadko trapi osoby przymierzające się do zakupu mieszkania lub działki. Jest to bardzo istotne pytanie ponieważ z księgi wieczystej można wyczytać bardzo wiele informacji na temat stanu prawnego nieruchomości. Dodatkowo w polskim systemie prawnym nabycie własności nieruchomości w większości przypadków nie jest uzależnione od istnienia księgi wieczystej czy też dokonania stosownego wpisu w niej, jej istnienie jest jednak bardzo istotne dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Niestety odpowiedź na pytanie postawione w tytule musi być negatywna. To jest tak, że nie wszystkie nieruchomości mają założoną księgę wieczystą. Tak się niestety składa, że niektóre nieruchomości takie jak mieszkania spółdzielcze (czyli tak naprawdę spółdzielcze prawo do lokalu), czy mieszkania w TBS nie posiadają księgi wieczystej. Oczywiście niektóre mają założone księgi, ale tylko wtedy gdy poprzedni właściciele mieli w tym interes np. po to aby zaciągnąć kredyt hipoteczny.
Czasem zdarza się także, że istnieje nieruchomość (np. grunt) , która została nabyta nie poprzez jakąś czynność prawną (np. zakup czy darowiznę), ale na mocy prawa (np. aktem własności ziemi czy przez zasiedzenie). Taka nieruchomość także może nie mieć założonej księgi wieczystej. Bardzo ważne jest wtedy aby przed zakupem ustalić stan prawny danej nieruchomości – zauważa prawnik z Opola – na przykład w wydziale ewidencji gruntów i budynków. Można także weryfikować takie dokumenty jak: postanowienia sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku, dziale spadku lub zasiedzeniu, akty własności ziemi, akty nadania, decyzje administracyjne o zwrocie nieruchomości, umowy przeniesienia własności gospodarstw zawieranych przed naczelnikiem gminy w latach 1978–1982.
Jeżeli jednak nieruchomość posiada założoną księgę wieczysta, można w łatwy sposób ją sprawdzić także przez serwis internetowy, wystarczy tylko znać numer tejże księgi wieczystej. Warto wspomnieć, że każda czynność dokonywana w formie aktu notarialnego dotycząca nieruchomości spowoduje, iż powstanie nowa księga lub zostanie dokonany wpis w księdze już istniejącej. Notariusz, który sporządza akt notarialny jest zobowiązany do zamieszczenia w nim wniosku o założenie księgi wieczystej i przesłania wypisu aktu do właściwego sądu w ciągu 3 dni.
Źródło: http://www.dobre-artykuly.pl/